شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > از فرمایشات امین الرعایا – "خودبزرگداشت"!؟


نسخه چاپي      ارسال به دوست
 
   
 از فرمایشات امین الرعایا – "خودبزرگداشت"!؟

از قدیم گفته اند: در دروازه را می توان بست، در دهان مردم را نه!، محال است برنامه ای در جائی برگزار گردد و از توی آن حرف و حدیث درنیاید. به هر حال جدا از این که در هیچ دوره ای به اندازه ی دوران اخیر، شاهد گرمی بازار همایش ها نبوده ایم، شاید با شرایط و اوضاع موجود، بهترین چیزی که می تواند ابزار معرفی بزرگان، اماکن و موضوعات مهجور باشد، یکی همین بزرگداشت هاست. خدا پدر باعث و بانی این کارها را بیامرزد تا دقیقه آخر رس عوامل اجرائی را می کشند و خواب را بر خود و دیگران حرام می کنند که این اتفاق بیفتد، حالا بماند که یک عده بگویند پول ملت را هدر داده اند! یک عده بگویند از ما یاد نکرده اند! آن دسته بگویند به ما توپیدند و توهین کردند و بماند که برخی کارها سلیقه ای بشوند و تک بعدی عمل شود. مهم این است که کاری انجام شده که تا به حال نشده است.

نمی شود که بیرون گود کشتی نشست و گفت لنگش کن! خوب اگر بد است شما که تا به حال بودید چرا بهترش را نکردید؟ اگر خوب است چرا به روی مبارک نمی آورید که لااقل تشکر کنید؟ به عقیده بنده اگر بحث بزرگداشت مفاخر و معرفی و ارتقائ منزلت شهری است که باید پی همه چیز را به تن مالید و همه و همه به سهم خود به میدان بیایند و گرنه حساب زیر سئوال بردن بانیان مسئولان و افراد جداست باخداست. از اینها همه که بگذریم، اصلاً همایش فی النفسه چیز خوبی است چه برسد به این که ازنوع بزرگداشت باشد. ایرانی جماعت اگر از هر چه بزند نمی تواند قید همایش را بزند چرا که ظاهرا یکی از موءلفه های اصلی و اساسی توسعه فرهنگی است.

از دیگر سو همایش نقش بسیار زیادی هم در نمایش دارد چه بسیار افراد خدومی که خدمات ایشان در محیط های بزرگ تحت الشعاع نام های بزرگ قرار می گیرند و این برای ذهن های خلاق و نیک اندیش و فعال باعث سرخوردگی است. به قول حضرت شاعر:

یک جمع نکوشیده رسیدند به مقصد           یک جمع دویدند و به مقصد نرسیدند

 

بسته ی پیشنهادی:

از آن جاکه اکثر همایش ها در زمان حیات مفاخر کلید خورده و متاسفانه پس از ممات ایشان اجرایی می گردد، بر خود لازم دانستیم در راستای بالا رفتن سطح کیفی و برگزاری به موقع آن راه کارهایی را فی المجلس ارائه دهیم:

1- چون ایران مفاخر زیادی دارد که فرصت بزرگداشت تک تک آن ها در زمان حیاتشان نیست از این رو فرهیختگان  گرامی تاریخ دقیق ممات خود را به مراجع ذی الصلاح در اسرع وقت اعلام نمایند تا نوشدارو پس از مرگ سهراب نباشد و پیش از وفات شاهد مراسم تقدیر و بزرگداشت خویش باشند.

  

2- چون مسئولان فرهنگی همایش های معوقه ی زیادی مربوط به مفاخر متوفی و ماضی دارند که فرصت رسیدگی به مفاخر معاصر در قید حیات را ندارند علی الحساب فرهیخته ی گرامی داوطلبانه حداقل یک سال قبل از پیوستن به رحمت ایزدی در لیست متقاضیان برگزاری بزرگداشت خودنام نویسی فرماید، تا در کوتاه ترین زمان ممکن به پرونده وی رسیدگی و ترتیب اثر داده شود.

 

3- از فرهیختگان گرامی تقاضا می شود همه روزه در ساعات اداری با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر فرهیختگی خویش و مدارک پزشکی احیاناً دال بر رو به موت بودن خویش جهت تشکیل پرونده بزرگداشت به مراجع ذی الصلاح مراجعه فرمایند.

 

4- از آن جا که این گونه مراسم ها معمولاً مستلزم مبالغ و منابع قابل تامل مالی است، لذا از مراجعین محترم تقاضا می شود ضمن تعیین و ارائه ی نحوه ی کیفی و کمی مراسمات به میل و در شأن خویش به مسئولان مربوطه از میزان هزینه های احتمالی به نرخ روز مطلع گردیده و در صورت تمایل قطعی به برگزاری مراسم، آثار فاخر خود را جهت تامین بخشی از هزینه ها به حراج بگذارند که بی مایه فتیر است!

 

5- بخش خصوصی: چون دولت هزینه ها و مخارج زیادی دارد که کفاف برگزاری همایش های متعدد مفاخر متوفی و ماضی را نمی دهد از این رو این یکی را از طریق مزایده مناقصه و چه می دانم مضاربه ای چیزی به بخش خصوصی  و خیرین و نهادهای مردم نهاد واگذار کند و خود را خلاص کنید.

 

6- هنوز برگزاری همایش های مفاخر ماضی از طریق مسئولان اجرائی خیلی اعجاب انگیز نیست، لهذا ملت چیز نویس مواظب باشند که با نمایش دادن ضعف ها، ایجاد بی اعتمادی و تخریب چهره ها نکنند که بانیان محترم سرخورده شوند. بی چاره ها که نمی توانند آسمان را سقف بشکافند و طرحی نو در اندازند. حافظ اگر گفته خوب شعر گفته!

 
 1392/02/08 - ٠٠:٠٤       شماره خبر: ٢٢٠٠     تعداد نمايش: 1564
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1392/06/05 8:0
0
2
جناب دهاتي جان: ولش كن از اين غصه ها نخو ر؛ افراد موفق هميشه مشغول؛ فعال و سازنده هستند. هنگامي كه اغلب افراد در حال استراحت هستند آن ها برنامه ريزي مي كنند و فكر مي كنند تا وقتي كه كارشان را انجام مي دهند استرس كمتر ي داشته باشند. ً امير نظام كوهبناني ً
کاربر مهمان
1392/05/28 17:22
1
0
سام علیک. امیر نظوم جون ای دئست همه آدما من که سر در نیووردم که تو به سیاوش کوبنونی چرا گفتی غصه نخوره! این نصیحت تو چه ربطی به فارسی پاس داشتن داش!؟ شنیدی میگن "صدااا چه کارش به شقیقه!" اون بنده خدا چی گفته توچی میگی...! تـِو ور سقفااا.. (دهـاتی)
کاربر مهمان
1392/05/12 22:4
0
5
لطفاًخلاصه نویسی کنید انسان از خواندن اینها خسته می شود. ابراهیم دورانی خوسفی
کاربر مهمان
1392/05/12 11:11
0
7
متنها هرچه كمتر و خلاصه تر باشند بهتر هست متن زياد انسان را سر درد مي كند .
کاربر مهمان
1392/05/11 15:18
0
7
امیرنظام تمام انسانها رادوست دارد ومی گوید هیچ کس بد نیست زیرا اگر میلیونها انسان رابا هم مقایسه کنید می بینید که دونفر پیدا نمی شوند که از نظر رفتار ؛ گفتار ؛ افکار ودیگر خصلتها مثل هم باشند. ًامیرنظام کوهبنانی ً
کاربر مهمان
1392/05/11 15:13
0
4
جناب آقای سیاوش خان ولش کن از این غصه ها نخور ؛ زندگی دو روز است روزی که باتوست مغرور مباش و روزی که باتو نیست صبور باش زیرا هردوی آن پایان پذیر است . ًامیرنظام کوهبنانی ً
کاربر مهمان
1392/05/11 15:9
1
8
انسانها همه شریفند ودنبال زحمت کشیدنند یک عده در راه هدف بیشتر پیشرفت می کنند ویک عده کمتر وهمایش برای شخص خاص معنی ندارد مگر درهمان کوهبنان نبودند انسانهای زحمت کشی که درشغلهای مختلف مخصوصاً کشاورزی سالهای کوشیدند ونامی از آنهانیست . پیشرفت را در یک شغل یاحرفه خاص ندانیم . همه شریفند مخصوصاً مردم پرتلاش کوهبنان . ًامیرنظام کوهبنانی ً
کاربر مهمان
1392/04/18 10:3
0
10
با درود. خواهشمندم تلاش کنید در نوشته هایتان از واژگان پارسی استفاده کنید. یقین دارم دلنشین تر خواهد بود. سپاس و بسیار سپاس _ سیاوش کوهبنانی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 282259
بازدید کنندگان امروز: 327
کل بازدیدکنندگان: 5423759
بازدیدکنندگان آنلاین: 9
زمان بارگزاری صفحه: 0/1875 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.