چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > فرهنگ انتقاد


نسخه چاپي      ارسال به دوست
 
   
 فرهنگ انتقاد

امام علی (ع)می‌فرمایند:هیچکس به اندازه‌ای بزرگ نیست که نسبت به نقد بی نیاز باشد و هیچکس به اندازه‌ای کوچک نیست که نسبت به نقد ناتوان باشد.

انتقاد در فرهنگ لغت به معنای خالص کردن , جدا کردن خوب از بد ,خرده گرفتن , برشمردن درستی ها و نادرستی های یک موضوع می باشد

از تعریف لغوی واژه نقد می بینیم که این واژه مفهومی مناسب دارد و در راستای تشخیص خوبی ها می باشد ولی چگونه شده است که در میان اقشار مختلف جامعه به طوری نامناسب تعبیر شده و آنچنان که باید و شاید جایگاه خود را نیافته است؟
متاسفانه برخی  نقد را به دشمنی تعبیر کرده و با منتقدین برخورد مناسبی انجام نمی دهند ولی این تغییر دیدگاه چگونه رخ داده و چرا افراد هر گونه گوشزد کردن مشکلات و ایرادها را منع می کنند؟

بارها گفته شده که فرهنگ جامعه باید تغیر کرده و به سوی فضای نقد و انتقاد برود چون در جامعه ای که فضا بسته و محدود باشد هیچ پیشرفت و توسعه ای حاصل نمی شود و کارهای اشتباه و رویه های غلط با این فرض که هیچکس معترض آنها نیست همچنان ادامه می یابد پس مسئولین باید این نکته را بدانند که اگر کسی انتقاد می کند علاقه مند بهبودی سیستم بوده و دوست دارد که جلوی یک کار غلط گرفته شود و کار صحیح جایگزین آن شود.

 البته از این طرف باید مردم نیز یاد بگیرند چگونه نقد کنند البته ناگفته نماند انتقاد ادبیات خاص خود را دارد و انتقادی سازنده و کارگشا خواهد بود که به حق باشد و منتقد خود را ملزم به قوانین نقد صحیح بداند نه اینکه تنها با این حربه که انتقاد سازنده است هر بلائی بر سر انتقاد شونده بیاوریم و به شخصیت انسانی وی توهین کنیم.

بدین منظور از ابتدای آموزش در مدارس و دانشگاه ها و سایر نهادهای اجتماعی اصول صحیح انتقاد و انتقادپذیری باید به افراد یاد داده شود تا هم بتوانند به نحو احسن ایرادات را گوشزد نمایند به طوریکه موجب رنجش و ناراحتی فرد انتقاد شونده را فراهم نسازند و هم افراد یاد بگیرند که هر مقام مسئولی برای بهبود عملکردش نیاز به انتقاد دارد و این انتقاد همانند درمان یک بیمار نقش حیاتی در بهبود او دارد برای مثال اگر فردی مریض باشد باید به او عوارض بیماری و رفتارها و … را دایما گوشزد کرد و او را از برخی کارها پرهیز داد تا بهبود یابد و اگر او فکر کند که فرد مقابل با نیتی مغرضانه او را از خوردن برخی غذاها پرهیز میدهد یا برخی کارها را برایش ممنوع می کند در مقابل نصایح موضع گیری می کند در نتیجه بهبود نمی یابد.

در نهایت اینکه به تمامی مسئولین و افرادی که سرکاری بوده و با سایر افراد جامعه در ارتباط هستند پیشنهاد میشود همیشه با دیدی مثبت به نظرات و پیشنهادات و انتقادات نگاه کرده و از آنها به عنوان ابزاری برای بهبود و پیشرفت جایگاه خود استفاده نمایند و در مقابل نصیحت ناصحان موضع گیری نکرده و سعی در خاموش کردن صداهای گوناگون نکنند که نتیجه اش رکود کاری و رخوت و سستی در ادارات و نهادهای اجتماعی خواهد بود .

به مردم و ارباب رجوع عزیزی هم که از این ادارات و نهادها استفاده می کنند و با مشکلاتی روبرو می شوند توصیه می شود آداب صحیح انتقاد سازنده را یاد گیرند و در برخوردهای کاری خود به کار ببرند به طوریکه وقتی از کسی نقد می کنند تلقی فرد بر خصومت نباشد بلکه از این انتقادها به نحو احسنت استفاده شود و با شعری در این رابطه مطلب خود را به پایان می بریم :

آیینه چون عیب تو بنمود راست       خود شکن آئینه شکستن خطاست

 
 
 1393/11/02 - ٢٢:١١       شماره خبر: ٣١٧٦     تعداد نمايش: 1077
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1393/11/08 15:25
0
0
باتشكر از شما متن بسيار جالبي است . غلامرضا خان
کاربر مهمان
1393/11/08 15:11
0
0
نا راستي هايمان را بپذيريم ؛ چرا كه بهانه آوردن ؛ آنها را دو چندان سنگين مي كند. تقي خان
کاربر مهمان
1393/11/08 11:5
0
0
آنچه راكه مي خواهيد مورد انتقاد قرار دهيد به طور دقيق و شفاف بيان كنيد ؛ صراحت كلام انتقاد را موثر مي نمايد. ً امير نظام كوهبناني ً
کاربر مهمان
1393/11/07 7:56
0
0
اي كاش فرهنگ هركاري را داشتيم .
کاربر مهمان
1393/11/06 19:30
0
0
دست در سوراخها داری زمار اندیشه کن پای در گلذارها داری زخار اندیشه کن پشه از شب زنده داری خون مردم می مکد زینهار از مردم شب زنده دار اندیشه کن نوری مشهد
کاربر مهمان
1393/11/06 10:32
0
0
اگر كسي به خودش اعتماد داشته و نقطه ضعف نداشته باشد براحتي انتقاد را مي پذيرد.
کاربر مهمان
1393/11/05 10:45
0
0
گوهر پاك ببايد كه شود منبع فيض ورنه هر خارو خسي لولو و مرجان نشود
کاربر مهمان
1393/11/05 9:10
0
0
باتشكر از شما بخاطر مطالب بسيار زيبا و بجا . اگر اصالت خانوادگي ؛ تربيت صحيح و نان حلال باشد همه چيز درست خواهد شد افرادي كه كمبودهايي در زندگي خود داشته اند در محل كار و ديگر جاها عقده هايش بايد خالي شود و سعي مي كنند آن عقده ها را سر مردم ضعيف خالي كنند. اگر درهر كاري انسان وجدان خود و خداي خودرا در نظر داشته باشد همه چيز حل خواهد شد . گر تيغ بران روزگار بدستت افتاد هرچه خواهي ببر اما نبر نان كسي و از خداي بزرگ مي خواهم آن كسي كه سالهاي قبل از چند نفر از فرهنگيان عزيز و بزرگواري كه در كوهبنان مشغول كار بودند و نان آنها را بريد ؛ ريشه اش هرچه سريعتر كنده شود . كوهبناني ساكن كرمان
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 281331
بازدید کنندگان امروز: 192
کل بازدیدکنندگان: 5388188
بازدیدکنندگان آنلاین: 17
زمان بارگزاری صفحه: 0/2344 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.