سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
امام زاده ها

یک- امامزاده سيّد سلیمان کوهبنان

آرامگاه اين امامزاده در غرب كوهبنان قرار دارد كه شجرة طيبة اين امامزاده به امام جعفر صادق (ع) مي‌رسد. شهيدان هشت سال دفاع مقدس در جوار اين امامزاده آرميده­اند و مردم اموات خود را در اطراف اين امامزاده به خاك مي‌سپارند. حدود چهار صد و اندي سال قبل گنجعلي‌خان اين محل را بازسازي کرده و اكنون نيز به همت اداره اوقاف استان كرمان تعمير شده است.

 

مختصري از زندگاني امامزاده سيّد سليمان كوهبنان:

نسب شريف امامزاده سيّد سليمان كوهبنان با 12 واسطه به امام جعفر الصادق (ع) منتهي مي‌شود كه از قرار ذيل است:

«سيّد سليمان بن مظفّر بن مرتضي بن محمّد صدرالدّين بن­الحسين بن علي بن محمّد ابي جعفرالبغيض بن جعفر ابي محمّدالبغيض بن الحسن ابي محمّدالبغيض بن محمدالحبيب ابي عبدالله بن جعفرالاكبر السّلامي الشاعر ابي محمّد بن محمّد ابي­الحسن بن اسماعيل­الاعرج ابي علي بن­الامام جعفرالصادق (ع).»

وي سيّدي جليل­القدر، شريف و از بزرگان سادات كرمان بود و در منطقه كوهبنان اقامت داشت. اكثر اجداد و بني اعمام او پس از استقرار دولت فاطمي در مصر، به مغرب و مصر مهاجرت كردند و شمار اندكي از آنان در كرمان، كرمانشاه و دينور سكني گزيدند كه من جمله آنان همين امامزاده سيّد سليمان است.

علامه نسّابه سيّد احمد كيا گيلاني از اعلام قرن دهم هجري، نخستين كسي است كه از نام و نسب شريف اين امامزاده سخن به ميان آورده و مي‌نويسد: «نسب شريف سادات كه بنان كرمان – كوهبنان به او منتهي مي‌شود و سپس نام فرزند او محسن كه تداوم نسل سيّد سليمان از اوست را بيان مي‌دارد.»

علامه نسّابه ضامن بن شدقم، متوفاي بعد از سال 1090 هـ. ق نسب شريف امامزاده سيّد سليمان را در كتاب خود زينت داده، منتهي فاصله او تا امام صادق (ع) را 19 واسطه دانسته و نسب شريف او را بيان مي‌دارد.

به هرحال آن­چه ثابت و معلوم است، امامزاده سيّد سليمان از سادات حسيني و از نسل امام جعفر صادق (ع) است كه بنا به قول سيّد احمد كيا گيلاني بايد در اواخر قرن ششم هجري وفات يافته باشد و طبق قول سيّد ضامن بن شدقم، وفات او در ابتداي قرن نهم هجري اتفاق افتاده است، كه قول اخير بعيد به نظر مي‌رسد و نظريه سيد احمد كيا گيلاني اصلح است.

 

منابع: سراج­الانساب: 89، تحفه­الازهار3: 82-80، الشجرة­المباركه: 116- 115، الفخري: 25، المجدي: 101-100، عمدةالطالب: 246، تحقيق و تنظيم: موسسه دائره‌المعارف بقاع متبركه - محمد مهدي فقيه محمّدي جلالي بحرالعلوم- مشهد مقدس.

    

دو- امامزاده بي­بي عصمت كوهبنان

بر فراز تپه‌اي بلند در شمال غربي كوهبنان آرامگاهي جلوه مي‌كند كه محل برگزاري مراسم مذهبي و زيارت اهالي منطقه و ديگر مناطق است. این مکان در گذشته از چندان شكوه و جلالي برخوردار نبود ولي امروزه با عنايت مسؤولين و مردم مذهبي كوهبنان به عنوان مكاني سياحتي و زيارتي شناخته مي‌شود كه هر سال خصوصاً در فصل تابستان پذيراي تعداد كثيري از مهمانان دور و نزديك است.

 

مختصري از زندگاني امامزاده بي­بي عصمت خاتون كوهبنان:

نسب شريف امامزاده سيّده بي­بي عصمت خاتون شهرستان كوهبنان با 14 واسطه به امام ششم، امام جعفر الصادق (ع) منتهي مي‌شود كه از قرار ذيل است:

«سيّده بي­بي عصمة بنت جلال‌الدّين حيدر بن ركن­الدّين محمّد بن علاءالدّين حسين بن علي بن فضل الله بن حسين بن علي بن احمد بن حسين بن محمّد ابي جعفر بن علي ابي­الحسن بن عبيدالله بن احمد الشعراني بن علي­العريضي بن امام جعفرالصادق (ع).»

وي خاتوني فاضله، متدينه و عظيم‌الشأن بود. او دختر سيدجلال‌الدين حيدر عريضي از سادات بزرگوار يزد است كه به زهد و تقوي آراسته بوده و خاندان او بالغ بر پانصد سال، زعامت و رهبري و نقابتِ سادات يزد، كرمان، شيراز و اصفهان را برعهده داشته‌اند و جملگي از علما، فقها، نقباء، زهّاد، قضات و اهل خيّر بوده‌اند.

سيّده خاتون داراي سه خواهر و يك برادر به اسامي: محمّد علاءالملك، حوراء خاتون، عالي نسب و فاطمه بوده است. مادر آن­ها دختر قطب‌الدّين مجتبي حسيني عريضي يزدي است که از جمله مشاهير سادات يزد بوده است. اكثر اجداد امامزاده سيّده عصمت خاتون در يزد داراي گنبد و بارگاه مي‌باشند و به مجد و شرف و نقابت و رياست مشهور و معروف هستند. طبق شجره‌نامه و تعداد واسطه‌هاي آن مي‌توان گمان زد كه وي در نيمه دوّم قرن هفتم هجري وفات كرده باشد. به احتمال قوي، او همسر فرزندِ امامزاده سيّد سليمان شاه مدفون در كوهبنان است كه پسرعموي همين سادات و از تبار امام جعفر صادق (ع) به شمار مي‌رود.

 

منابع: نزهة­العيون و نهاية­الفنون: 31، مزارات يزد: 108-107، مزارات كرمان 2: 209- 208، تحقيق و تنظيم: مؤسسه دائره‌المعارف بقاع متبركه- محمد مهدي فقيه محمدي جلالي بحرالعلوم، مشهد مقدس.

 

تاریخچه ساخت بنای امامزاده بی­بی عصمت:

این بنا از گذشته دور به صورت مقبره­ای به وسیله­ی بنای کوچکی که دور از قبر قرار داشت، از سایر قبور متمایز بود و مورد توجه مردم قرار داشت. پس از سال 1342 هجری شمسی به علت شفای زنی معلول و به همت این بانوی شفا یافته بازسازی و مرمت شد و پس از آن باعث شد از اطراف و اکناف، مشتاقان و عاشقان هر روز و هر هفته گرد مزار مطهر جمع و از شمع وجود شریفش استفاده کنند.

تا قبل از سال 1356 شمسی وسعت بنای امروزی را نداشته است. از همین سال شخصی مومن و معتقد به اهل بیت به نام استاد حسین پور میرزایی اقدام به ساخت بنای امروزی نمود. وی با پشتکاری که داشته (در مدت 24 سال) با نوآوری­های جالب و با هزینه افراد خیر و نیکو کار این مقبره را به شکل امروزی در آورده است.

او در مجاور امامزاده به همراه خانواده­اش زندگی می­کرد. وی که 25 سال از عمرش را صرف خدمت به حرم کرد سرانجام در سال 1381 دار فانی را وداع گفت. قبر او هم اکنون در داخل حرم قرار دارد. طرح و نقشه و سبک معماری این بنا در نوع خود بی­نظیر است. این بنا هنوز هم در دست ساخت و تکمیل است. این سبک معماری خود باعث جلب توجه عده­ای از مردم شده که علاوه بر زیارت از معماری این بنا هم دیدن کنند به طوری که همیشه عده زیادی برای زیارت به این مکان می­آیند.

زیربنای امامزاده و حرم مطهر 750 متر مربع است که ضریح مطهر در وسط این بنا به شکل ضریح­های متداول امامزاده ها به  ابعاد3*2 به صورت مشبک با طرحی که خود حاکی از خلاقیت و نوآوری است بسیار دیدنی و جالب است. مصالحی که در ساخت ضریح به کار رفته بر خلاف سایر ضریح­ها که معمولاً از چوب یا فلز ساخته می­شوند، از سیمان و شن ساخته شده است و از نظر زیبایی وصف­ناپذیر است. این بنای زیبا از نظر معماری دارای سبک به خصوصی است. در جوانب ضریح شبستان­های متعددی برای اقامه نماز و روضه­خوانی هیات­های عزاداری و سخنرانی است.

شایان ذکر است که تمام کارهای ساختمانی اعم از طراحی نقشه، بتون ریزی، آجر چینی، پوشش سقف و ساخت پنجره­های سیمانی گنبد حاصل زحمات نام برده است. در ضلع غربی امامزاده ساختمانی مخصوص زوار و متولی وجود دارد. در چهار ضلع این امامزاده فضای سبزی پوشیده از اشجار دیده می­شود که بر زیبایی آن افزوده است.

    

سه- امامزاده بي‌بي‌خاتون دهستان جور

در فاصله‌ اندكي از كوهبنان (‌3 كيلومتري، جنوب كوهبنان در دهستان جور)‌ مزار يكي از امامزاده‌ها كه با ده واسطه به امام جعفر الصادق (ع) می­رسد، وجود دارد. در مقبره این امامزاده، تعميراتي صورت گرفته است و پيكر مطهر شهداي جور را این مکان به خاک سپرده شده است.

 

مختصري از زندگاني امامزاده بي­بي خاتون روستاي جور شهرستان كوهبنان:

نسب شريف امامزاده سيّده بي­بي خاتون با ده واسطه به امام ششم (ع) منتهي مي‌شود كه از قرار ذيل است:

«سيّده گوهر شرف معروف به بي­بي خاتون بنت حمزه ابي­القاسم بن عبدالله بن جعفر بن طاهر بن علي ابي­الحسن بن محمّد ابي جعفر بن علي ابي­الحسن بن عبيدالله بن احمدالشعراني بن علي­العريضي ابن امام جعفرالصادق (ع).»

وي سيّده‌اي جليله و خاتوني مجلّله بود. اكثر اجداد و پسرعموهاي او از پرچمدارانِ هدايت و نقباء و قضاة شريف يزد و اصفهان و به زهد و تقوي متصف بودند. او دختر عموي سيّد بهاءالدّين مرتضي مدفون در روستاي خالق­آباد شهرستان زرند است كه در آن­جا داراي گنبد و بارگاه باشكوهي است.

علت شهرت بقعۀ اين بانو به بي­بي خاتون به درستي معلوم نيست. در سنگ قبر قديمي كه نام شخصيت مدفون در بقعه را بي­بي گوهر معرفي نموده، سال 1081[1] هـ.ق را سال بازسازي بنا معرفي مي‌كند. ظاهراً اين سال طبق حروف ابجد همان جمله بي­بي خاتون است كه امروز بقعه به آن شهرت دارد. به عبارت ديگر سال تعمير و بازسازي بقعه كه طبق حروف ابجد سال 1081 هـ.ق است بر شخصيت مدفون در بقعه غلبه پيدا كرده است و امروزه بي­بي گوهر شرف، كم­كم به بي­بي خاتون، ماده تاريخ بقعه شهرت داده شده است.

متأسفانه از تاريخ تولّد، همسر و تعداد فرزندان بي­بي گوهر اطلاعي دقيق در دست نيست، امّا بر اساس واسطه‌هاي نسب او، مي‌توان احتمال داد كه وي در نيمه نخست قرن ششم هجري وفات يافته باشد.

 

منابع: نزهة‌العيون و نهاية‌الفنون: 32- 31، مزارات كرمان 2: 206- 200، تحقيق و تنظيم: مؤسسه دائره‌المعارف بقاع متبركه، محمد مهدي فقيه محمدي جلالي بحرالعلوم، مشهد مقدس.

 

چهار- امامزاده سيّد زيد دهستان ده‌علي

اين امامزاده در دهستان ده‌علي (خرمدشت) كه در 28 كيلومتري شمال كوهبنان واقع است قرار دارد. امام زاده زيدبن علي با شش واسطه به امام علي‌(ع) می­رسد كه عاقبت به دست جاسوسان خوارج در روستاي ده­علي به شهادت رسيد. بدنش در اين روستا مدفون و سر مبارک او را در بم نزد حاكم آن­جا به طمع اخذ جايزه بردند و سرانجام در باغي دفن شد كه امروزه زيارتگاه دوستداران اهل بيت (ع) در بم است.

 

مختصري از زندگاني امامزاده سيّد زيد روستاي ده­علي شهرستان كوهبنان:

نسب شريف امامزاده سيّد زيد علوي روستاي ده­علي شهرستان كوهبنان با شش واسطه به امام علي‌(ع) منتهي مي‌شود كه از قرار ذيل است:

«سيّد زيد بن حسين بن احمد بن محمّدالاُبلّة بن جعفرالاُبلّة بن محمّد بن عمرالاطراف بن امام علي اميرالمؤمنين (ع).»

وي سيّدي بسيار جليل­القدر، عظيم­الشأن و ديندار بود. او از شهداي بنام اهل بيت است كه بر طبق تذكره‌هاي محلي به دست عمّال خوارج به شهادت رسيده است.

ابوالحسن عُمري نسّابه، درباره مهاجرت جدّ او سيّد محمد اُبله مي‌نويسد: فرزندان جعفر بن محمّد اُبلّه بر اثر ظلم عمال عباسي در شهرهاي مختلف مخفي و متفرق شدند. لذا اسحاق و يعقوب فرزندان جعفر به قم و مظفر به فارس و محمد و هاشم به ري و سپس به كرمان منتقل شدند.

سيّد محمّد در كرمان مخفيانه مي‌زيست تا اين­كه صاحب فرزندي به نام سيّداحمد شد. سيّداحمد نيز سه فرزند ذكور داشت كه يكي از آن­ها سيّد حسين (پدر امامزاده زيد) است. سيّدحسين در بم سكونت داشت و از موقعيت خوبي برخوردار بود و در آن­جا صاحب فرزندي به نام زيد شد.

زيد سيّدي جليل‌القدر و ديندار بود. او به همراه ديگر امامزادگان در قيام بر عليه خوارج شركت داشت، و پس از شكست قيام مذكور، تحت تعقيب قرار گرفت و عاقبت به دست جاسوسان خوارج در روستاي ده­علي به شهادت رسيد. بدنش در اين روستا مدفون و سر مقّدس او را در بم نزد حاكم آن­جا به طمع اخذ جايزه بردند و سرانجام سر مقدس در باغي دفن شد كه امروزه زيارتگاه دوستداران اهل بيت (ع) در بم است.

 

منابع: المجدي: 250- 249، الفخري: 181، الشجره­المباركه: 216، تهذيب­الانساب: 303، منتقلةالطالبيه: 8، الدرّة­الذهبيّه 2: 184- 183، مزارات كرمان 2: 229- 228. تحقيق و تنظيم: مؤسسه دائره‌المعارف بقاع متبركه، محمد مهدي فقيه محمدي جلالي بحرالعلوم، مشهد مقدس.

 

پنج- امامزاده پير سردار روستاي شعب­جره

مختصري از زندگاني امامزاده پير سردار روستاي شعب­جره شهرستان كوهبنان:

نسب شريف امامزاده سيّد پير سردار روستاي شب­جره شهرستان كوهبنان با هشت واسطه به امام سجاد (ع) منتهي مي‌شود كه از قرار ذيل است:

«سيّد سردار[2] بن احمد بن داعي­الشريف ابي علي بن حسين­الشعراني بن جعفرالصوفي بن محمّد الصوفي بن قاسم­الشاعر بن علي­الاصغر بن عمرالاشرف بن امام علي بن الحسين زين­العابدين (ع).»

وي سيّدي جليل­القدر، عظيم­الشأن و از بزرگانِ ساداتِ حسيني در كرمان بوده است. جدّش سيّد داعي شريف، سيّدي بسيار جليل­القدر، عالمي فاضل و از روات بزرگ حديث بود كه در دستگاه عضدالدوله ديلمي قرب و منزلتي داشته است. فرزند او سيّداحمد كه پدر امامزاده سردار است به همراه عضدالدوله ديلمي برای فتح كرمان به اين منطقه مهاجرت نموده و به همراه او نيز دو تن از فرزندانش به اسامي سردار و محمّد بوده‌اند كه احمد در روستاي قطروئيه شهرستان زرند مدفون بوده و داراي گنبد و بارگاه باعظمتي است. فرزند او سيّد سردار نيز در روستاي شب­جره وفات يافته و در همان­جا به خاك سپرده شده است كه ظاهراً اين اتفاق مي‌بايست در دهه آخر قرن چهارم هجري صورت گرفته باشد.

متأسفانه معلوم نيست كه آيا اين پدر و پسر به مرگ طبيعي مرده‌اند يا اين­كه در جنگ بر عليه مخالفان به شهادت نايل آمده‌اند. علّت شهرت بقعه به پير نيز بدان جهت است كه بالغ بر 10 قرن از وفات و دفن سيّد سردار مي‌گذرد، از اين رو به بقعه پيرسردار كه حكايت از كهن بودن بقعه دارد، نام­گذاري شده است.

اكثر اجداد وي از انقلابيون اهل بيت (ع) هستند كه نام آنان در بيشتر كتب انساب ذكر شده و از آنان به شايستگي ياد شده است.

 

منابع: الشجرةالمباركه: 136، الفخري: 36، المجدي: 150، المشجر­الكشاف 1: 696- 695، مزارات كرمان 2: 409- 408. تحقيق و تنظيم: مؤسسه دائره­المعارف بقاع متبركه، محمّد مهدي فقيه محمدي جلالي بحرالعلوم، مشهد مقدس.  

 

شش: امامزاده سیّد خلیفه روستای سلطان­آباد

نسب شریف امامزاده سید خلیفه روستای سلطان آباد شعب­جره با 9 واسطه به امام چهارم شیعیان منتهی می­شود. وی سیدی جلیل­القدر و نواده­ی سیّد بزرگوار امام ناصرالحق، حسن بن علی الاطرش، مؤسس دولت علویان طبرستان است که به زهد و تقوی و سروری آراسته بوده است. او هم­عصر حضرت عبدالعظیم حسنی بوده که هر دو به امر امام هادی(ع) برای ارشاد مسلمین به ایران مهاجرت کرده و در مناطق صعب­العبور دیلم به تبلیغ دین مبین اشتغال داشته است. تا این­که در جریان قیام ابوعبدالله محمدحسن داعی به سال 353 هـ.ق در دیلم شرکت داشت. وی پس از شکست قیام مذکور به همراه رهبر آن به کرمان مهاجرت کرده و در حدود سال 380 هـ.ق در برخی از درگیری­های کرمان حضور داشته و پس از زخمی شدن در این مکان، به شهادت نائل آمده است.

 

منابع: تاریخ تشیع و مزارات ساری ص 611-610، المشجرالکشاف 1: ص 677 و 675، مزارات کرمان 2: ص 1029- 1028.

***

تذکر: با توجه به جداشدن دهستان شعبجره از شهرستان کوهبنان و الحاق آن به شهرستان زرند در اردیبهشت ماه سال 1390، شهرستان کوهبنان دارای چهار امامزاده است.

 ***

برای کسب دریافت شجره­نامه امام­زادگان شهرستان کوهبنان اینجا کلیک کنید.[1] بر اساس حروف ابجد کلمه بی­بی= 24، کلمه خاتون= 1057 است که جمع آن­ها سال 1081 هـ.ق به دست می­آید.

[2] در برخی از منابع سروار یا سرار آمده که ظاهراً تصحیف سردار است.

   دانلود : kouhbanan emamzadegan.pdf           حجم فایل 1845 KB
جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 6132
بازدید کنندگان امروز: 330
کل بازدیدکنندگان: 5627454
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1562 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.