سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
صنایع دستی

صنايع دستي و مشاغل قديم

كوهبنان در قديم از لحاظ اقتصادي در بيشتر زمينه‌ها خود كفا بوده است و حتي بعضي از محصولات اين منطقه همچون گندم، جو، ارزن، پنبه، كشك و روغن‌حيواني به ديگر نقاط صادر مي‌شده است كه متأسفانه هم اكنون تمامي محصولات فوق جزء واردات كوهبنان مي‌باشد و كشاورزي اين منطقه به علت خشكسالي و كمبود شديد آب و خشكيدن بعضي از قنوات مانند چماه دچار آسيب و صدمه جدي گرديده و ساكنين جهت امرار معاش مجبور به مهاجرت يا كار در معادن ذغالسنگ مي‌باشند.

 

نمد مالي و كلاه مالي:

در سنة 1220 شخصي بنام استاد ابوالحسن اصفهاني از گلپايگان به منظور نمدمالي و تهيه كلاه نمدي و امرار معاش به كوهبنان آمده است و بعد از وفات وي حرفة او به فرزندش‌استاد رضا منتقل‌گرديده از آنجاكه لازم بود اين‌شغل‌در كوهبنان جايگاه خود را حفظ نمايد فردي بنام علي‌باقرزاده و دامادش استاد ميرزا اين كار را پيشة خود ساختند.

 

خم ‌زني‌:

در زمانهاي قديم براي اينكه اجناسي از قبيل گندم، ‌جو، ارزن و غيره از گزند حيوانات موذي در امان بماند مردم مجبور بودند از ظرفهايي استفاده نمايند كه به آن خم مي‌گفتند و خم به شكلها و صورتهاي مختلفي كه بر روي آن نقاشي‌هاي جالب و ديدني حك شده بود ساخته مي‌شد و جهت ساخت و تهية آن از گل رس كه خاك آن از كُشكوئيه يا پسندوئيه آورده مي‌شد استفاده مي‌كردند و كسي كه اين كار را انجام مي‌داد « خم زن » و كسي كه خمها را در كوره مي‌پخت فخّار و اين شغل به فخاري موسوم بود.

 

آهنگري در كوهبنان:

 از جمله حرفه‌‌هاي ديگري كه در كوهبنان از اهميّت خاصي برخوردار بوده حرفة آهنگري است كه معمولاً چندين نفر شهرت خاصي دارند و به طايفه آهنگران معروفند. آهنگران وسايل مورد نياز كشاورزان و دامداران و لوازم مورد نياز خانواده ها را تهيه مي‌نموده‌اند از جمله وسايلي كه خاص كوهبنان و در استان معروف بوده و شايد به نقاط ديگر صادر مي‌شده درات كوهبناني بوده است. از ديگر وسايل ساخته شده مي‌توان از انبر،‌ قيچي، ‌خيش، تيز بيل، چنبر، كلنگ،‌ تله شكار، نعل اسب و الاغ و … نام برد.

 

بست زني:

اين شغل نيز در كنار حرفه‌هاي ديگر در كوهبنان رايج بوده است به دليل كمبود و قدمت تاريخي وسايل چيني خانگي از قبيل قوري و ... درصورت شكسته شدن به طرز ماهرانة خاصي با استفاده از سيم و تكه‌هاي حلبي همراه با چيني كه با سفيدة تخم مرغ و آهك درست مي‌كردند به قول معروف ظرف را بست مي‌زدند به طوري كه مانند روز اول محكم مي‌شد و اين كار باعث صرفه جويي و نگهداري ظروف قديمي بود.

 

گيوه كشي:

گيوه‌كشي نيز مانند حرفه‌هاي‌ديگر از ارزش و اهميت خاصي برخوردار بوده است. معمولاً تكه پارچه‌هاي كرباس را به طرز ماهر‌انه‌اي چيده و بر روي سندان آن را مي‌كوبيدند و اين كار ادامه داشت تا به اندازة كف پاي فرد مورد نظر شود. سرانجام دو طرف پارچه‌هاي آماده شده را با درفش سوراخ مي‌كردند و نخ كركي از داخل سوراخ گذرانده و به هم متصل مي‌كردند و سپس به اندازه‌ي كف پاي فرد درآورده ودور گيوه بافته و در اختيار گيوه ورچين قرار مي‌دادند.

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4392
بازدید کنندگان امروز: 337
کل بازدیدکنندگان: 5627461
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1406 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.