دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
زبان و گویش

زبان و گويش ها

زبان اصلي اهالي کوهبنان و روستاهاي اطراف آن، فارسي بوده و لهجه و گويش اهالي محلي است. گويش اين منطقه با گويش کرماني، تفاوت هايي دارد و تحت عنوان گويش زرندي- کرماني شـناخته مي شود.

مردم کوهبنان به زبان فارسي و گويش کرماني تکلّم مي کنند و از نظر آوايي و واژگان مرکز شهرستان با ديگر روستاها تفاوت هايي دارد.

هرچه به سمت ده علي و سي ريز پيش رويم گويش اهالي آن مناطق به دليل نزديکي به استان يزد، به گويش يزدي شباهت بيش تري پيدا مي کند.

دين رسمي اهالي کوهبنان اسلام بوده و پيرو مذهب تشيع هستند. البتّه در طول تاريخ در کرمان و شهرها و روستاهاي اطراف آن، پيروان مذاهب و گروه هاي مذهبي مانند صوفيه، اسماعيليه، شيخيه و خوارج نيز به صورت محدود زندگي مي کرده اند.

ايلات و عشاير

زندگي عشايري و کوچ نشيني به صورت رسمي و منظم در اين منطقه وجود ندارد. ولي در فصول گرم سال عدّه اي از روستاييان و دام داران جهت چراي گوسفندان خود و برپاکردن کپر در کوه هاي اطراف کوهبنان به سر مي برند.

قوميت (نژاد)

مردم کوهبنان مثل ساير نقاط استان کرمان از ريشه ايراني (آريايي) مي باشند و به گفته استرابو آداب و رسوم و زبان مردم ايالت کرمان، مشابه مادها و پارس ها است. هرچند ممکن است مهاجراني از اعراب که قبل و بعد از اسلام به کرمان آمده باشند، در نقاطي از اين منطقه نيز سکونت گزيده باشند.[1]

سادات کوهبنان که از قرن ها پيش در اين شهر ساکن بوده اند، بي شک از مهاجران مسلمان عرب هستند که به تدريج زبان فارسي را براي تکلم برگزيده اند. به علاوه، مهاجران ترک زباني که در تمام دوره هاي تاريخي پس از روي کارآمدن سلجوقيان به کرمان آمده اند، بي شک با بوميان اين منطقه نيز آميخته اند، مانند تيره ي افشار که از زمان صفويه به بعد عنصر مهمّي در حيات سياسي اين منطقه به شمار رفته اند.[2][1] تاريخ وزيري ص 22

[2] حضورستان دکتر باستاني پاريزي ص 69

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4562
بازدید کنندگان امروز: 234
کل بازدیدکنندگان: 5630431
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1875 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.