سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
مذهب

مذهب و مراسم ديني

در کوهبنان تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، گروهي از پيروان مذهب شيخـيه مي زيسـته و بين آن ها با ديگر شيعيان که در اصطلاح به آن ها بالاسري مي گويند، دو دسته گي هايي وجود داشته است و هر فرقه براي خود مسجدي مخصوص داشتند. ولي امروزه مسجد «برز» و «جهر» را خراب کرده و يک مسجد بزرگ به نام مسجد امام خميني ساخته اند.

زرتشـتيان کوهبنان، قبل از اسلام و دوران اسلامي در کوهبنان زندگي مي کرده اند و داراي شغل و آب و مِلک و حتّي تجارت بوده اند و چشمه گبري که در کوهبنان بوده است، مخصوص شست و شوي اين فرقه مذهبي بوده است. امروزه از اين گروه در کوهبنان خبري نيست و عدّه اي از زرتشتيان کوهبنان در تهران زندگي مي کنند و شهرت کوهبناني براي خود انتخاب کرده اند.

مردم کوهبنان اکثريت قريب به اتّفاق مسلمان و داراي مذهب شيعه جعفري هستند. درحال حاضر انشعابات مذهبي در آن جا وجود ندارد، در قديم مسلمانان کوهبنان دودسته شيخي وبالاسري باهم رقابت داشتند و هرکدام مسجد مخصوص خود که به مسجد «جهر» و «بـرز» معروف بود و اين دو مسجد هم با کمک مردم محل و فرهنگيان و رييس آموزش و پرورش وقت مهندس محمد تقي زاده تبديل به يک مسجد به نام مسجد امام خميني شد و اين اختلاف و تفرقه و دودسته گي هم جاي خود را به اتحاد و صداقت داده است. مراسم ديني هم در تمام ايام مذهبي، مثل ديگر نقاط استان کرمان برگزار مي شود. شبيه، تعزيه خواني، سينه زني و زنجيرزني و پذيرايي از مردم در ايام سوگ واري (آب گوشت امام حسيني يا چلوخورشت) از برنامه هاي مراسم ديني کوهبنان مي باشد.

زرتشتي هاي کوهبنان:

چون کوهبنان حدفاصل يزد و کرمان واقع شده، همواره در اين دو شهر تعداد زيادي زرتشتي زندگي مي کردند و کوهبنان حکم منزلي بين اين دوشهر را داشته و مورد توجّه زرتشتي ها بوده است و به دليل موقعيت آب و هوايي مناسب، جمعي از زرتشتي ها در کوهبنان مقيم شدند و نيمي از آن ها به کار مالکيت و کشاورزي و عدّه اي به کار تجارت مشغول شدند.

شهريار راوري و بهمن يزدي و خسرو فروهري از تجار زرتشتي معروف کوهبنان بودند و کالاهايي چون کتيرا، آنغوزه، ابريشم، زيره، پسته، بَـرَک و .... را از طريق بندرعباس به بمبئي هند برده و کالاهايي از اين طريق وارد مي کردند. و کاروان سراي «بهـمن» توسط تاجر بهمن يزدي در کوهبنان ساخته شد و هم اکنون ويران شده است و چشمه ي گبري که هنوز هم در کوهبنان از دماغه کوهي تيره رنگ از جنس سنگ آهک مي جوشد، جاري است که مخصوص شست و شو و استفاده زرتشـتيان کوهبنان بوده است.

زرتشتي هاي کوهبنان و فرزندان آن ها درحال حاضر در کوهبنان ساکن نيستند و با فاميل «کوهبناني» که براي خود اختيار کرده اند در تهران به سر مي برند.

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4031
بازدید کنندگان امروز: 329
کل بازدیدکنندگان: 5627453
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1406 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.