دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
مذهب

مذهب و مراسم ديني

در کوهبنان تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، گروهي از پيروان مذهب شيخـيه مي زيسـته و بين آن ها با ديگر شيعيان که در اصطلاح به آن ها بالاسري مي گويند، دو دسته گي هايي وجود داشته است و هر فرقه براي خود مسجدي مخصوص داشتند. ولي امروزه مسجد «برز» و «جهر» را خراب کرده و يک مسجد بزرگ به نام مسجد امام خميني ساخته اند.

زرتشـتيان کوهبنان، قبل از اسلام و دوران اسلامي در کوهبنان زندگي مي کرده اند و داراي شغل و آب و مِلک و حتّي تجارت بوده اند و چشمه گبري که در کوهبنان بوده است، مخصوص شست و شوي اين فرقه مذهبي بوده است. امروزه از اين گروه در کوهبنان خبري نيست و عدّه اي از زرتشتيان کوهبنان در تهران زندگي مي کنند و شهرت کوهبناني براي خود انتخاب کرده اند.

مردم کوهبنان اکثريت قريب به اتّفاق مسلمان و داراي مذهب شيعه جعفري هستند. درحال حاضر انشعابات مذهبي در آن جا وجود ندارد، در قديم مسلمانان کوهبنان دودسته شيخي وبالاسري باهم رقابت داشتند و هرکدام مسجد مخصوص خود که به مسجد «جهر» و «بـرز» معروف بود و اين دو مسجد هم با کمک مردم محل و فرهنگيان و رييس آموزش و پرورش وقت مهندس محمد تقي زاده تبديل به يک مسجد به نام مسجد امام خميني شد و اين اختلاف و تفرقه و دودسته گي هم جاي خود را به اتحاد و صداقت داده است. مراسم ديني هم در تمام ايام مذهبي، مثل ديگر نقاط استان کرمان برگزار مي شود. شبيه، تعزيه خواني، سينه زني و زنجيرزني و پذيرايي از مردم در ايام سوگ واري (آب گوشت امام حسيني يا چلوخورشت) از برنامه هاي مراسم ديني کوهبنان مي باشد.

زرتشتي هاي کوهبنان:

چون کوهبنان حدفاصل يزد و کرمان واقع شده، همواره در اين دو شهر تعداد زيادي زرتشتي زندگي مي کردند و کوهبنان حکم منزلي بين اين دوشهر را داشته و مورد توجّه زرتشتي ها بوده است و به دليل موقعيت آب و هوايي مناسب، جمعي از زرتشتي ها در کوهبنان مقيم شدند و نيمي از آن ها به کار مالکيت و کشاورزي و عدّه اي به کار تجارت مشغول شدند.

شهريار راوري و بهمن يزدي و خسرو فروهري از تجار زرتشتي معروف کوهبنان بودند و کالاهايي چون کتيرا، آنغوزه، ابريشم، زيره، پسته، بَـرَک و .... را از طريق بندرعباس به بمبئي هند برده و کالاهايي از اين طريق وارد مي کردند. و کاروان سراي «بهـمن» توسط تاجر بهمن يزدي در کوهبنان ساخته شد و هم اکنون ويران شده است و چشمه ي گبري که هنوز هم در کوهبنان از دماغه کوهي تيره رنگ از جنس سنگ آهک مي جوشد، جاري است که مخصوص شست و شو و استفاده زرتشـتيان کوهبنان بوده است.

زرتشتي هاي کوهبنان و فرزندان آن ها درحال حاضر در کوهبنان ساکن نيستند و با فاميل «کوهبناني» که براي خود اختيار کرده اند در تهران به سر مي برند.

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 3762
بازدید کنندگان امروز: 1414
کل بازدیدکنندگان: 5170464
بازدیدکنندگان آنلاین: 14
زمان بارگزاری صفحه: 0/1563 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.