دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
کشاورزی

گزارشي از اهم فعاليتهاي جهاد كشاورزي كوهبنان

رئيس جهاد كشاورزي شهرستان كوهبنان با اشاره به موقعيت جغرافيايي و طبيعي شهرستان، اهم فعاليتهاي جهاد كشاورزي را طي سال جاري برشمرد.

باقر غلامي در خصوص فعاليتهاي آبخيزداري گفت: احداث 3 بند خاكي در بالا دست قنوات روستاهاي ده شور، فيدكوئيه و ده ملك كوهبنان با حجم 55 هزار مترمكعب عمليات خاكي و اعتباري بالغ بر 200 ميليون ريال، كناره سازي مسير رودخانه عباس آباد جهت حفظ قنوات و مزارع به طول 150 متر از جمله فعاليتهاي واحد آبخيزداري جهاد شهرستان در سال جاري بود.

وي افزود: احداث يك بند خاكي به حجم 27 هزار مترمكعب در بالا دست قنات روستاي فتح آباد و اجراي 250 مترمكعب سنگ و سيمان جهت سرريز بند مذكور از جمله طرح هاي در دست اقدام است.

رئيس جهاد كشاورزي فعاليتهاي بخش آب و خاك را نيز به شرح ذيل برشمرد.

- توزيع اعتبارات صندوق كمك جهت ساخت 6 مورد استخر ذخيره آب، 30 مورد جوي سيماني و خط انتقال آب و 64 مورد لاي روبي و مرمت قنوات منطقه با اعتباري معادل 500 ميليون ريال

- پيگيري تخصيص و درخواست اعتبار جهت ساخت استخر و مرمت قنوات 52 مورد با اعتباري معادل 975 ميليون ريال و تخصيص اعتبار جهت مرمت و لايروبي 10 قنات و با اعتبار 150 ميليون ريال از محل طرح ملي احيا و مرمت قنوات

- ساخت 8 استخر ذخيره آب و لايروبي و مرمت 15 قنات و دو مورد احداث كانالهاي بتني با اعتبار 294 ميليون ريال از محل اعتبارات خشكسالي

- پيگيري و تشكيل پرونده جهت 22 مورد متقاضي آبياري تحت فشار، در خصوص اخذ تسهيلات بانكي دراز مدت با سود كم و عقد قرارداد 9 طرح و اجراي 3 طرح در حال حاضر در سطح 12 هكتار آبياري قطره اي در باغات بادام ديرگل منطقه

غلامي در ادامه يادآور شد: توزيع 2500 اصله نهال زيتون بين باغداران، توزيع 500 كيلو بذر زيره سبز و كشت محصول در سطح 50 هكتار، توزيع پياز زعفران و افزايش كشت در سطح 3 هكتار، توليد نهال گل گاو زبان، اصلاح و احيا باغهاي ميوه، اصلاح تغذيه درختان ميوه، شناسايي درختان بادام مقاوم به سرما و علامت گذاري آنها، شناسايي درختان گل محمدي كهن سال در منطقه جهت تكثير آنها و توليد 2000 اصله نهال بادام پيوندي و … از اهم فعاليتهاي واحد باغباني طي سال جاري است.

 

شهرستان كوهبنان و پتانسيل هاي كشاورزي

سيد محمدرضا مظفري عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و مناطع طبيعي استان كرمان ضمن تشريح ويژگي هاي طبيعي و جغرافيايي شهرستان كوهبنان اظهار كرد: اين شهرستان با ارتفاع متوسط 2000 متر از سطح دريا موجب اعتدال شرايط آب و هوايي نسبت به نواحي اطراف شده است.

وي با برشمردن محصولات باغي و گونه هاي مرتعي اين شهرستان افزود: پوشش گياهي اين منطقه از نوع استپي بوده كه بر اساس ميزان بارندگي محدود شده است و در ارتفاعات از لحاظ ژرم پلاسم گياهي، بخصوص خانواده حبوبات و گياهان داروئي بسيار غني است. تنوع پوشش گياهي در كيفيت توليدات دامي اثر گذاشته است و مطلوبيت محصولات لبني را افزايش داده است.

مهندس مظفري از محدوديت آب به عنوان يكي از محدوديت هاي مهم توسعه بخش كشاورزي شهرستان نام برد و گفت: به علت توپوگرافي شهرستان و تشكيل زغال سنگ در افقهاي خاك، باعث فرار آبهاي زيرزميني شده و امكان توسعه حفر چاه وجود ندارد و متأسفانه سرما و برف و باران را مردم اين منطقه متحمل مي شوند و نزولات آسماني دشتهاي سيريز و رفسنجان را تغذيه مي كند.

وي افزود: توسعه و استفاده از پتانسيل هاي موجود در بخش كشاورزي به عامل زيادي بستگي دارد و هرگونه تغيير در ساير بخشهاي اقتصادي، اثرات مثبت يا منفي بر اين بخش وارد مي سازد.

اما از مهمترين عوامل توسعه در اين بخش را مي توان به عامل انساني سرمايه و امكانات فيزيكي نسبت داد كه خوشبختانه هر سه عامل فوق در اين شهرستان وجود دارد و آنچه لازمه حركت است مديريت و هدايت هوشمندانه بر اساس نيازهاي بازار و منطقه است و شهرستان كوهبنان با زير ساخت بسيار قوي در آموزش و پرورش امروزه فارغ التحصيلان بسياري با گرايش هاي مختلف را به جامعه تقديم كرده است كه مي توانند سرمايه و امكانات را به خدمت گرفته و در راستاي شكوفائي اقتصاد گام بردارند.

ايشان افزودند براي تحقق اهداف فوق و به فعل درآوردن پتانسيل ها پيشنهادات ذيل ارائه مي شود و به آن اميد كه مديران اين شهرستان نوپا با تفكر و انديشه در راه اعتلاي بخش كشاورزي مد نظر قرار دهند:

1- مهار آبهاي سطحي

2- تهيه الگوي كاشت با توجه به نياز آبي گياهان براي هر يك از دشتهاي شهرستان

3- تامين اعتبار و امكان استفاده از تسهيلات بانكي براي فارغ التحصيلان كشاورزي در جهت احداث كارخانه هاي صنايع تبديلي و تهيه اسانس و افشرهاي گياهي داروئي

4- برنامه ريزي در جهت كشت گياهان داروئي بصورت ديم و آبي

5- احداث مزرعه تحقيقات بادام در منطقه به منظور استفاده از بادامكاران از نتايج يافته هاي آن

6- برنامه ريزي در جهت آموزشي باغداران و كشاورزان و تشويق و انسجام آنها در تشكلهاي صنفي

7- احداث شهركهاي مسكوني استاندارد براي كشاورزان منطقه تا در مقابل زلزله مقاوم باشد.

8- بررسي، مطالعه و جمع آوري گونه هاي گياهي منطقه

9-  تقويت كادر علمي و فني مركز خدمات كشاورزي كوهبنان و بخشهاي تابعه

10- فعاليت آموزش عالي در رشته هاي كشاورزي

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4428
بازدید کنندگان امروز: 178
کل بازدیدکنندگان: 5630375
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1406 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.