سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
تربیت بدنی

اداره تربيت بدني شهرستان کوهبنان

در سال 1341 توسط يكي از خيرين منطقه بنام عليمردان آل طه كه در حال حاضر نيز در زمينه اعتلاي سطح علمي شهرستان فعاليت دارد و در زمينه آموزش عالي در شهرستان، گامهاي مؤثري برداشته است، قطعه زميني به مساحت 30 هزار مترمربع (150*200) براي احداث استاديوم ورزشي اهدا شد. از سال 1342 تربيت بدني كوهبنان تحت نام سازمان تربيت بدني كوهبنان به نايب رئيسي آقاي حيدر اكبري كه نمايندگي آموزش و پرورش كوهبنان را نيز به عهده داشت با مديرفني آقاي احمد ذكايي شروع بكار كرد كه بعد از فوت مرحوم اكبري فعاليت تربيت بدني به نايب رئيسي آقاي جواد شكوهيان و مديرفني آقاي احمد ذكايي و مربيگري آقاي سيد حسين مظفري ادامه يافت. بعد از مدتي آقاي مظفري به سمت مدير فني انتخاب شد. جداشدن اداره تربيت بدني از آموزش و پرورش آقاي سيداحمد حسيني پور زرندي به عنوان مسئول تربيت بدني مشغول بكار شد و پس از وي به ترتيب آقايان عبدالحسين يوسف زاده، حسين فارسي، اصغر رحماني و مجدداً آقاي سيداحمد حسيني به سمت مسئول تربيت بدني انتخاب شدند و در حال حاضر (1385) نيز مسئوليت اداره بر عهده آقاي عباس شريعتي است.

فضاهاي موجود در تربيت بدني:

الف: استاديوم ورزشي كوهبنان شامل مجموعه هاي: سالن ورزشي تختي، ساختمان اداري، ساختمان قديمي اداره، زمين فوتبال، زمينهاي واليبال، بسكتبال، هندبال بصورت آسفالات و استخر معمولي بلااستفاده فاقد هر نوع امكانات.

ب: زمين هاي ورزشي مراكز دهستانها و روستاها

دهستان جور: سالن ورزشي، زمين فوتبال خاكي، زمين ميني فوتبال آسفالت بدون ساختمان اداري و سرويس بهداشتي

دهستان خرمدشت: زمين فوتبال خاكي دهستان خرمدشت و زمين ميني فوتبال آسفالت شده بدون هر نوع امكانات ديگر

زمين هاي فوتبال و فوتسال خاكي در يكي دو روستا

رشته هاي فعال ورزشي:

فوتبال، واليبال خواهران و برادران، فوتسال، تنيس روي ميز خواهران و برادران، ورزش رزمي جودو، كونگ فو و كاراته بانوان، كشتي به صورت نيمه فعال، بسكتبال خواهران و برادران بصورت نيمه فعال و باشگاه هاي خصوصي آمادگي جسماني (بدنسازي) خواهران و برادران.

فعاليت هاي برون منطقه اي:

شركت تيمهاي ورزشي فوتبال، واليبال خواهران و برادران، تنيس روي ميز خواهران و برادران، جودو، كاراته خواهران و كشتي و دوميداني در مسابقات بخشهاي استان در ادوار گذشته و كسب مدال هاي ورزشي استاني در رشته هاي جودو، كاراته خواهران و كشتي و دو و همچنين كسب عنوان دومي مسابقات كشوري كاراته سبك ودوكاي توسط خواهران.

هيئت پزشكي:

بيمه ورزشي به صورت فعال از سال 1378 به بعد به ترتيب از 45 نفر تا 270 نفر افزايش پيدا كرده است.

        در زمينه آموزش به دليل نبود امكانات، برگزاري كلاس هاي داوري و مربيگري ميسر نبوده و نسبت به شركت مربيان و داوران در دوره‌هاي آموزشي در شهرستان هاي زرند و كرمان در رشته‌هاي مربيگري آمادگي جسماني خواهران، داوري واليبال و تنيس روي ميز خواهران و فوتبال برادران اقدام شده است.

نيازها و مشكلات موجود:  

الف: بكارگيري نيرو در زمينه انجام امور اداري و مديريتي سالنها و زمين‌هاي ورزشي، انجام امور خدماتي، سرويس اياب و ذهاب تيمهاي ورزشي و انجام امور اداري

ب: كمبود فضاهاي ورزشي ورزش‌هاي سالني فوتسال، تنيس روي ميز، كشتي، كاراته، جودو، تاتامي جودو، استخر شنا، پيست دوميداني و احداث حوضچه پرش طول، ايجاد پلكان جهت زمين فوتبال و احداث جايگاه ويژه جهت سالن ورزشي، نصب ديواره سنگ نوردي

ج: عدم تأمين اعتبار در زمينه بكارگيري تعدادي از مربيان جهت آموزش رشته هاي مختلف ورزشي و عدم تمكّن مالي ورزشكاران يا علاقمندان به ورزش در زمينه پرداخت حق بيمه، تهيه لباس، اياب و ذهاب و رزرو وقت زمين هاي ورزشي

كه مجموعاً مانع از به فعليت رسيدن نيروهاي بالقوه فراواني موجود در منطقه مي باشد.

با توجه به اينكه براساس دستورالعمل هاي اداري يك درصد از كل اعتبارات ادارات اختصاص به ورزش دارد و در سطح كشور اين برنامه اجرا مي شود، لازم است با توجه به حساسيت منطقه و فراواني اوقات فراغت جوانان در اين زمين اقدام لازم صورت پذيرد.

لازم به ذكر است، كوهبنان قبل از تبديل شدن به شهرستان، يكي از بخشهاي فعال در زمينه ورزش بوده و به صورت مستقل و مستقيماً زير نظر مركز استان فعاليت داشته است.

٭٭٭

تربیت بدنی آموزش و پرورش کوهبنان

هر چند از بدو تأسيس مدرسه دولتي و تشكيل كلاس درس؛ ساعتي را نيز به ورزش اختصاص داده اند ولي عدم امكانات لازم، ‌نداشتن مربي، اختصاص زنگ ورزش به تدريس و مطالعه دروس عقب افتاده، سالهاي زيادي فقط نامي از ورزش بجا گذاشت. ورزش عمده همان رژه‌اي بود كه تا عصر روز چهارم آبان هرسال ادامه داشته‌است. گاهي نيز يك توپ فوتبال آنهم از نوع توپهاي آن دوره‌ها كه از دو قسمت تيوپ و رويه جدا از هم تشكيل شده بود و تيوپ را داخل رويه مي‌‌گذاشتند و باد مي‌‌كردند و لوله آن را مي‌‌بستند و بندهاي رويه را مثل بند كفش مي‌‌بستند، خريداري مي‌‌شد كه يا هميشه پنچر بود يا به بهانه‌هايي در دسترس دانش‌آموزان نبود. واي به حال واي به حال دانش آموزي بود كه روي زمين ديده مي شد و ساعت بعد درس ياد نداشت يا تكاليف خود را انجام نداده بود، بلايي به سرش مي آمد كه هرگز هوس ورزش نمي كرد، گاهي با اجازة مدير و معلم يك چوب دستي (چوگان) و يك گوي دست ساز مي‌‌آوردند و زنگ ورزش به همان بازي (گو بازي) مرسوم محل بچه ها‌ كه توسط جوانان و ميانسالان در بعد از ظهرهاي فصل پائيز و زمستان در محله‌هاي مختلف انجام مي‌‌گرفت، مي‌‌پرداختند.

تا حدود سالهاي 1344 يا 1345 وضع به همين منوال بود، تا اينكه آقاي ايرج مقيمي به عنوان اولين مربي ورزش به كوهبنان اعزام شد و زنگ ورزش صاحبي پيدا كرد، گودالي در وسط مدرسه حفر شد و مقداري شن بادي توسط بچه‌ها داخل گودال ريخته شد و به اصطلاح اولين زمين پرش ساخته شد، دو عدد چوب آوردند با يك طور، زمين واليبال درست شد و پس از آن در زميني كه به مصلا *مشهور بود چهار عدد چوب به عنوان ميلة دروازه فوتبال نصب شد و سرانجام تيم فوتبالي تشكيل شد و اتفاقاً در همان سال در مسابقات استاني در ماهان شركت نمود. بعد از آقاي مقيمي آقاي منصوري آمد، ايشان هم زحمت زيادي كشيد و ورزش رونقي گرفت و اين وضع ادامه داشت تا اينكه چند سال پيش همان زمين مصلا محصور شد و در آن سالني ساختند و مابقي زمين تسطيح گرديد و به عنوان زمين فوتبال مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

زمين مذكور سالها خاكي باقي ماند تا اينكه سه چهار سال قبل چمن كاري شد و به همت آقاي شريعتي داخل سالن مجهز به كف پوش، سيستم روشنايي و گرما‌زايي، زمين واليبال و بسكتبال گرديد. هم اكنون در رشته‌هاي فوتبال و دو ميداني سرمايه‌گذاري خوبي‌شده و تيمهاي تشكيل شده، در مسابقات استاني شركت مي‌‌كنند.

مدير تربيت‌بدني: آقاي عباس شريعتي ليسانس ادبيات با 25 سال سابقه خدمت و 3 سال سابقه خدمت در تربيت‌بدني

*يك قطعه زمين كه قسمتي از آن نيز قبرستان قديمي بود و يك سكوي خشت و گلي در گوشه‌اي از آن بنا شده بود و به مصلّا مشهور بود.(محل فعلي استاديوم ورزشي)

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4369
بازدید کنندگان امروز: 341
کل بازدیدکنندگان: 5627465
بازدیدکنندگان آنلاین: 2
زمان بارگزاری صفحه: 0/1719 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.