دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
پيشكسوتان

 پیشکسوتان ( آموزش و پرورش در دوره پهلوی)

 اولين زوج فرهنگي مدير /  حيدر اكبري «مدير»  / حبيبه پورماهاني حاج علي عطاپور /

حاج عليمردان آلطه  / جواد شكوهيان  /  مير روح الامين روح الاميني /

    اولين زوج فرهنگي مدير

   

طاهره اسدي

متولد: 1324

تاريخ استخدام: 1344

سمت:مدير دبستان ‌پروين ‌اعتصامي ‌كوهبنان

از سال 1345 تا 1349

سيدرضي سجاديان

متولد: 1319 - تاريخ استخدام: 1340

سمت: مديردبستان ده علي 

و مدير دبستان پهلوي كوهبنان

از سال 1340 تا 1349 وفات: شهريور 1364

حيدر اكبري «مدير»

حيدر اكبری در سال يكهزار و دويست و نود و شش ه‍‌.ش در روستاي جور از توابع كوهبنان درخانواده‌اي ‌متوسط بدنيا آمد. پس‌از گذراندن دوران طفوليت، تحصيلات ابتدايي را تا پاية چهارم در كوهبنان گذراند. پس از مدتي براي ادامة تحصيل به كرمان رفت و تحصيلات ابتدايي را در كرمان به پايان رساند، گفته شده در آن سال به خلاف سالهاي قبل و بعد، شرط ورود به دانشسراي مقدماتي داشتن گواهينامة پايان دورة تحصيلات ابتدايي بوده است. لذا از فرصت استفاده نمود و مدّت دو سال در دانشسراي مقدماتي تحصيل كرد و در شهريورماه يكهزار و سيصد و هجده ه‍ .ش به استخدام فرهنگ در آمد و گويا يكي دو سال اوّل خدمت وي به حساب سابقه كار نيامده‌ است. سالهاي اوّل خدمت خود را در سيرجان ‌وپس از آن در راور سپري ‌كرد و درسال يكهزار و سيصد و بيست و چهار ه‍‌.ش به كوهبنان منتقل شد و با پشتكار وصف ناپذيري در راه اعتلاي فرهنگ اين مرز و بوم همّت گماشت. در بدو ورود، در پي گشايش پاية پنجم و ششم ابتدايي برآمد و در سال يكهزار و سيصد و بيست و پنج ه‍.ش دبستان كوهبنان شش كلاسه شد، گرچه امتحانات نهايي سال ششم تا سالهاي بعد در زرند يا راور برگزار مي‌شد. شرح ساير خدمات و پيشرفتهاي فرهنگ كوهبنان در زمان تصدي او در جاي خود خواهد آمد.

ويژگيهاي وي: قدِي متوسط، شانه‌هايي پهن، دستاني گوشت‌آلود و چشماني نافذ داشت. آهسته و شمرده سخن مي‌گفت، تكيه كلامش «جانم» بود  هرگز سخن توهين آميز به زبان نمي‌آورد، بيشتر عمل مي‌كرد، كمتر سخن مي‌گفت، متين و باوقار بود، مردمدار بود و مورد احترام مردم. در پستهاي مختلف معلمي، مديري و نمايندگي فرهنگ همه او را به عنوان «مدير» مي‌شناختند و هنوز هم هر وقت كلمة مدير بر زبان كسي جاري مي‌شود عامة مردم او را در ذهن خود مجسّم مي‌كنند. در اوايل خدمت با دوچرخه آمد و رفت مي‌كرد و حتي با دوچرخه به روستاهاي اطراف مي‌رفت، بعداً موتورسيكلت خريد و اواخر دورة خدمتش جيپ داشت.وجودش حال و هواي ديگري به مدرسه مي‌داد، بچه‌ها منظّم بودند، زنگ تفريح تمام بچه‌ها خواه‌ناخواه كتابهايشان را در جلو صورتشان به عنوان درس خواندن باز مي‌كردند. نه تنها خود او كه حتي وجود دوچرخه‌اش، ماشينش يا كلاه دوره‌دارش كه بر روي ميز دفتر گذاشته بود يا هر چيز كه نشانة حضور او در آن حوالي بود، دانش‌آموزان كه هيچ، آموزگاران نيز وضعيتي ديگر داشتند.

گر چه تنبيه از رسومات معمول بود ولي او كمتر به تنبيه مبادرت مي‌كرد، يعني احتياجي نداشت، شاگرد تنبل و بي‌انضباط و متخلّف بدون تنبيه از ذكر نامش به خود مي‌لرزيد. گاهي هم كه ظاهراً مجبور مي‌شد، همراه با اينكه مي‌گفت: جانم چرا درس نخواندي؟ چرا بي‌انضباطي كردي؟ يك سيلي هم با آن دستان گوشت‌آلود به صورت دانش‌آموز مي‌زد. سيلي‌اش دو تا نمي‌شد ولي‌ترسش بيشتر از درد بود. با سواد بود، نسبتاً معلومات خوبي داشت. دروس رياضي كلاسهاي پنجم و ششم را تدريس مي‌كرد، به عربي علاقه‌مند بود، بعد از آنكه دبيرستان تأسيس شد، عربي سيكل اوّل (اوّل و دوّم و سوّم) دبيرستان را تدريس مي‌كرد.چون صبحها به امور اداري و غيره  مشغول بود، عصرها به تدريس مي‌پرداخت. گرچه اتاقي در كوهبنان اجاره كرده‌بود كه ظهرها را در آن بگذراند، گاهي ظهرها به جِور مي‌رفت و اين باعث مي‌شد كه بعضي اوقات تأخير داشته‌باشد. تأخير داشت يا نداشت هيچوقت تعجيل نداشت، تا درس نمي‌پرسيد و درس نمي‌داد دست بكش نبود، هر چند كه تا يكساعت بعد از ساعت مقرّر به درازا بكشد.

بالاخره پس از 28 سال خدمت در سال 1348ه‍ .ش بازنشسته شد. پس از بازنشستگي به امور كشاورزي و رتق و فتق امور و مشكلات مردم مي پرداخت0 سرانجام عصر 18 فروردين ماه 57 تا پاسي از شب گذشته براي همسايگانش كه به او مراجعه كرده‌ بودند سند تنظيم مي‌كرد، پس از آن به بستر خواب رفت و ديگر بيدار نشد و فرداي آن روز توسط شاگردان و اقوامش تشييع و در قبرستان جور به خاك سپرده شد.با انتقال آقاي حيدر اكبري به كوهبنان فصل تازه‌اي در فرهنگ كوهبنان گشوده شد و همكاران وي عبارت بودند از: خانم مهري جاودان، آقاي سيدهاشم‌ ميرنجفي به عنوان آموزگار و آقاي محمد قطبي راوندي به عنوان مستخدم كه حقوق آنان نيز بدين شرح بود: حيدر اكبري 284 تومان، مهري جاودان 35 تومان، سيدهاشم ميرنجفي 76 تومان و محمد قطبي راوندي 27 تومان.

 حبيبه پورماهاني

از بين خانم معلمان گذشته كه در اوايل تأسيس دبستان دخترانه در كوهبنان تدريس مي‌كرده‌اند نام خانم پورماهاني بيشتر به يادمانده است و همة‌ دانش‌آموزان آن روز، ايشان را زودتر از ديگران به ياد مي‌آورند. و همين موجب شد كه خدمت ايشان برسم و شرح زندگي و معلمي ايشان را از زبان خودشان بيان كنم:

«من در سال 1310 در ماهان متولد شدم. دوران طفوليت را در ماهان گذراندم پس از اتمام تحصيلات شش ساله ابتدايي در 15 ديماه 1328 به استخدام اداره فرهنگ درآمدم ودر بندرعباس مشغول به خدمت شدم. دو سال بعد يعني دراسفند ماه 1330 به كوهبنان منتقل شدم و به عنوان كفيل و آموزگار دبستان دخترانه شروع بكار نمودم. در آن زمان مرحوم حيدراكبري، شفيعي، فتوحي و غياثي هم بودند كه در دبستان پسرانه كار مي‌كردند.مدرسه دخترانه عبارت بود از يك اتاق خشت و گلي تاريك و كوچك در يك خانه كه متعلق به صدر بود، حدود پانزده شانزده دانش آموز داشتم، دوست‌داشتني بودند خيلي دوستشان مي‌داشتم، رحمم مي‌آمد كاري به آنها واگذار كنم خودم كلاس و حياط را آب و جارو مي‌كردم امكاناتي نبود ولي به همين كه بود راضي بودم. حدود سه سال كوهبنان بودم و بعد از آن به ماهان منتقل شدم، مدتي هم در تفت يزد و نائين انجام وظيفه نمودم و سالهاي پاياني خدمت را در كرمان گذراندم و در سال 1358 بازنشسته شدم.»

در پايان ايشان به عنوان پيام براي همكاران و‌دانش‌آموزان گفت:

"به همه دانش آموزان دختر و پسر سفارش مي‌كنم كه كسب  علم و معنويت را بر همه چيز مقدِم بدارند. به همكاران مي‌گويم مواظب اين بچه‌ها باشند، به خدا گناه داره كه كاري براي بچه ها انجام ندهند،‌ به خصوص كه شنيده‌ام و مي‌بينم بعضي بجاي درس و مدرسه به دنبال هيچ و پوچ راه افتاده‌اند،‌ به دنبال اعتياد هستند. شما را به خدا مواظب باشيد."

 

حاج علي عطاپور

حاج علي عطاپور مشهور به «آقا ميرزا علي خان» در سال 1309 متولد شد تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در كرمان گذراند و وارد دانشسراي مقدماتي شد و پس از آن نيز ديپلم ادبي را اخذ نمود.  ايشان در آذرماه 1328 به استخدام فرهنگ درآمد و تا سال 1333 در رفسنجان مشغول خدمت شد، از سال 1333 به كوه بنان منتقل شد و تا يايان خدمت در كوهبنان بود.

مسئوليتهاي ايشان به ترتيب عبارتند از: مدير دبستان پهلوي، نماينده فرهنگ و راهنماي تعليماتي سپاه دانش و در بيشتر امور همراه و همقدم آقاي حيدراكبري خدمت نموده است. خود ايشان مي‌گويد: "در راه تأمين زمين و احداث ساختمان مدارس و تأسيس دبستانها بسيار زحمت كشيديم و باور داشتيم كه انجام تمام اين امور وظيفه ماست."

سرانجام ايشان از اول فروردين‌ ماه 57 باحقوق اوليه 4000 تومان بازنشست شد. از ويژگيهاي‌ زندگي ايشان‌، تربيت فرزنداني‌ تحصيل‌كرده‌ و موفق‌ به ‌ترتيب زير است:

1ـ دكتر جميله عطاپور متخصص داخلي

2ـ دكتر نفيسه عطاپور متخصص فيزيولوژي

3ـ دكتر فريده عطاپور دكتراي علوم آزمايشگاهي

4ـ دكتر منيژه عطاپور دكتراي علوم آزمايشگاهي

5ـ حبيبه عطاپور فوق ليسانس زمين شناسي

6ـ بديعه عطاپور ليسانس زبان      

7ـ مهدي عطاپور ليسانس فيزيك

8ـ مجيد عطاپور  ديپلم رياضي

حاج عليمردان آلطه

حاج عليمردان آلطه در سال 1312 در كوهبنان متولد شد، پس از تحصيلات مكتب خانه و ابتدايي در كوهبنان، تحصيلات متوسطه و دانشسراي مقدماتي را در يزد گذراند و از سال 1333 به استخدام آموزش ‌و پرورش درآمد و در بهاباد بافق مشغول به‌خدمت شد. از سال 1336 تا 1340 در مدارس يزد تدريس نمود و پس از آن به كرمان و كوهبنان منتقل شد و در سال  1343  كه دبيرستان كوهبنان از دبستان مجزا و مستقل شد مسئوليت دبيرستان را بر عهده گرفت و چند ساعتي نيز تدريس مي نمود. در سال 1344 مأمور به تحصيل در دانشگاه تربيت معلم (دانشسراي عالي) تهران شد و پس از اتمام تحصيلات تا سال 1350 راهنماي تعليماتي و مسئول تربيت معلم كرمان بود.

مجدداً مأمور به تحصيل در دورة ‌فوق ليسانس مشاوره و راهنمايي شد و پس از گذراندن دورة‌ فوق ليسانس تا زمان بازنشستگي (سال1360) مدرس مراكز تربيت معلم كرمان بود. در سال 1369 تأسيس و راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي زرند به ايشان محول شد و از آن تاريخ تا كنون رياست دانشگاه مذكور را بر عهده دارد.

جواد شكوهيان

جواد شكوهيان در ديماه 1314 در كوهبنان متولد شد و از مهر ماه 1323 تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان پهلوي كوهبنان شروع كرد و پس از اخد مدرك ششم ابتدايي به علت نبودن دبيرستان در محل يك سال ترك تحصيل نمود و از مهرماه 1330 تحصيلات دبيرستاني خود را (سيكل اوّل) در دبيرستان كرمان به پايان رساند ودر سال 1333 وارد دانشسراي مقدّماتي شد و پس از اتمام دورة دو ساله در سال 1335 با سمت مدير آموزگاري دبستان روستاي داوود آباد انار مشغول به كار شد.  پس از چند ماه به عنوان ناظم و مدرس درس رياضي سيكل اوّل دبيرستان نوبنياد انار انتخاب شد. در سال 1338 به كوهبنان منتقل گرديد و علاوه بر مديري مدرسه پهلوي، دروس رياضي كلاسهاي چهارم و پنجم ودبستان دخترانه را نيز تدريس مي‌كرد. با بازنشسته شدن آقاي حيدر اكبري، به سمت نمايندة‌ آموزش و پرورش انتخاب شد و ضمناً كفالت دبيرستان پهلوي را نيز عهده‌دار بود.

 با تأسيس مدرسة راهنمايي از سمت قبلي استعفا نمود و مدير مدرسه راهنمايي شد ( آذرماه 53). در پست اخير تا مهرماه 1360 انجام وظيفه نمود و پس از آن چند ماهي در اداره آموزش و پرورش كوهبنان خدمت نمود. و سرانجام در تاريخ 25/3/61 در حاليكه بيش از 25 سال سابقة كارنداست با حقوق 5000 تومان به افتخار بازنشستگي نائل آمد. وجدان كاري، دقت نظر، ‌نظم و انضباط نامبرده از بدو خدمت تا پايان كار در هر پست و منصب زبانزد خاص و عام است. دفاتر،‌ كارنامه ها و اسنادي كه ايشان تنظيم نموده دليلي ديگر بر اين مدعاست و به حق مي‌توان گفت يكي از منضبط ترين مديران و كارمندان است كه تاريخ آموزش و پرورش كوهبنان به خود ديده است.

 مير روح الامين روح الاميني

 روح الاميني در شهريور ماه 1321 در كوهبنان متولد شد حدود سال 1325 به مكتب خانة پدربزرگ‌خود  سيد باقر روح الاميني رفت و قبل از ورود به دبستان، قرآن و قسمتي از گلستان سعدي، خزائن‌الاشعار و منشأت قائم مقام را در مكتب خانه آموخت. از سال 1328 تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان منحصر به فرد كوهبنان شروع نمود و در سال 1334 موفق به اخذ مدرك ششم ابتدايي شد و سيكل اول دبيرستان را در زرند گذراند. از سال 1337 جهت ادامه تحصيل به تهران رفت و در مدرسه علميه شيخ‌ عبدالحسين سكني گزيد. يك سال در دبيرستان مروي و دو سال آخر دبيرستان را در دبيرستان دارالفنون طي كرد و در سال 1340 دييلم رياضي گرفت. با تشكيل سپاه دانش در سال1341به عنوان سپاهي دوره اول ‌پس از گذراندن دوره آموزشي تدريس را در دبستان كبود كلايه از توابع شهسوار شروع ‌نمود.

در سال1343 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و با گذراندن دوره آموزشي يكساله در كرج، راهنماي تعليماتي شهرستان تنكابن شد. در سال 1345 به بردسير كرمان منتقل شد و پس از آن تحصيلات عالي خود را در دانشسراي عالي سپاه دانش و دانشگاه سپاهيان انقلاب در رشته مديريت آموزشي به اتمام رساند و در سال1350 به معاونت دانشسراي مقدماتي رفسنجان انتخاب شد. در سال 1351 مسئول آموزش و پرورش شهرستان زرند بود و در سال 1354 كه آموزش و پرورش كوهبنان مستقل شد به عنوان اولين نماينده آموزش و پرورش مشغول بكار و پس از يك سال به كرمان منتقل شد و از آنجا به راور رفت و تا سال1356 رئيس دبيرستان و شهردار راور بود. از سال 1358 تا 1361 در دبيرستان كوهبنان تدريس نمود و سرانجام در سال 1361 بازنشسته شد. پس از بازنشستگي به عكاسي و حسابداري شركتهاي مختلف پرداخت و از سال 1376 تا كنون در اداره كل تعاون كرمان مشغول به كار است.

 

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 5256
بازدید کنندگان امروز: 236
کل بازدیدکنندگان: 5630433
بازدیدکنندگان آنلاین: 2
زمان بارگزاری صفحه: 0/1875 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.