سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
اخبار > روزهای زوال آسیاب آبی کوهبنان


نسخه چاپي      ارسال به دوست
 
   حكمت قاسم خاني
 روزهای زوال آسیاب آبی کوهبنان

سال ها بی توجهی نسبت به وضعیت قدیمی ترین آسیاب آبی تاریخی فعال استان کرمان در شهر کوهبنان، باعث تخریب شدن این آسیاب تاریخی شده و آن را در معرض نابودی کامل قرار داده است. این آسیاب تاریخی تنها آسیاب آبی باقی مانده از تعداد 8 آسیاب آبی شهر کوهبنان می باشد که از دوره قاجاریه بر جای مانده و دارای ارزش تاریخی زیادی است.

 

سرقت تجهیزات آسیاب آبی

آسیاب آبی هشتم از زمان ساخت تا حدود 6 سال گذشته مشغول به فعالیت بود و به رغم وجود یک آسیاب صنعتی در شهر، مردم کوهبنان و مناطق اطراف بیشتر گندم خود را برای آرد کردن به این آسیاب که خارج از شهر کوهبنان واقع شده می آوردند. تا اینکه ولی الله شمس الدینی آسیابان پیر این آسیاب که سالیان زیادی از عمر خود را در فضای تاریک این آسیاب سپری کرده بود حدود 8 سال پیش در گذشت. پس از مرگ وی چرخ های آسیاب آبی کوهبنان از حرکت نایستاد و آسیاب به مدت 2 سال توسط یکی از آشنایان آسیابان پیر آن اداره شد. اما متاسفانه طی یک شایعه دروغین که حکایت از قیمتی بودن سنگ ها و تجهیزات آسیاب های آبی داشت، این آسیاب به دست عده ای افراد سودجو شبانه مورد دستبرد قرار گرفت و سنگ ها و میله های سنگ  آسیاب به سرقت رفت. سارقان هم چنین درب فلزی آسیاب را نیز با خود بردند تا دیگر هیچ شیئی در این آسیاب باقی نماند و قدیمی ترین آسیاب آبی تاریخی فعال استان کرمان که به شماره 6760 در فهرست آثار تاریخی ملی کشور به ثبت رسیده به مخروبه ای تبدیل شود که جز سنگ و زباله چیز دیگری در آن یافت نمی شود.

  

 

 

فراهم نبودن زیرساخت های گردشگری

باید گفت طی سالیان گذشته نبود نمایندگی فعال میراث فرهنگی در شهرستان کوهبنان و بی توجهی سازمان میراث فرهنگی استان کرمان در قبال مرمت و نگه داری آثار و بناهای تاریخی این شهر همانند آسیاب آبی هشتم، فرهنگی ترین و تاریخی ترین شهرستان شمالی استان کرمان را به محروم ترین منطقه از لحاظ امکانات و فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری تبدیل کرده است. فرماندار شهرستان کوهبنان که از عدم توجه به میراث فرهنگی این شهرستان گلایه مند است با اشاره به پیگیری و رسیدگی به وضعیت آسیاب آبی تاریخی کوهبنان به عنوان یکی از با ارزش ترین جاذبه های گردشگری این شهر می گوید: پیگیری های زیادی برای مرمت و راه اندازی دوباره این آسیاب آبی صورت گرفته ولی متاسفانه مهمترین مانع راه اندازی این آسیاب، تغییر دادن مسیر آب آن در گذشته توسط عده ای از کشاورزان برای آبیاری مزارعشان می باشد که با مذاکرات صورت گرفته در صدد باز گرداندن دوباره آب در مسیر اصلی خود هستیم. منصور متقی با اشاره به این که از لحاظ حقوقی آب جاری در این منطقه حق قانونی آسیاب آبی است می افزاید: این که چگونه مسیر این آب در گذشته توسط عده ای برای کشاورزی تغییر کرده و سازمان میراث فرهنگی مانع این کار نشده مشخص نیست. متقی با بیان این که در ایام تعطیل حدود 10 الی 15 هزار نفر گردشگر از این آسیاب تاریخی و دیگر مکان های گردشگری کوهبنان دیدن می کنند، می افزاید: فراهم نبودن زیرساخت های لازم در محل این آسیاب باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای گردشگران می شود. فرماندار شهرستان کوهبنان هم چنین با اشاره به آمادگی مسئولین این شهر برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ایجاد اماکن گردشگری و فراهم کردن تمام زیرساخت های لازم در این زمینه می افزاید: به دلیل آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای کوهبنان  از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث تله کابین در این شهر دعوت و امکانات و زیرساخت های لازم برای آن ها فراهم می شود.

 

احداث سازه غیراصولی در حریم آسیاب

 از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی که سال ها نسبت به وضعیت آسیاب آبی کوهبنان بی توجه بوده از حدود 2 سال گذشته برای رفع بخشی از مشکلات گردشگران اقدام به ساخت یک سرویس بهداشتی در جنب این آسیاب آبی تاریخی کرده است. اما ساختمان این سرویس بهداشتی که توسط معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی استان کرمان احداث شده، چندین ماه است به دلیل نصب نشدن سپتیک فاضلاب آن قابل استفاده نیست. هم چنین نوع معماری ساختمان این سرویس بهداشتی که با سقف کاذب شیروانی احداث شده با معماری تاریخی آسیاب همخوانی ندارد و این اثر تاریخی را تحت تاثیر خود قرار داده است. موضوعی که معاون فنّی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان درباره آن می گوید: معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی می بایست در هنگام ساخت این ساختمان با ما هماهنگ می کرد تا نمای آن هماهنگ با این مجموعه تاریخی طراحی شود. محسن موحدی می افزاید: با این حال، امکان تغییر نمای این ساختمان و هماهنگ کردن آن با  معماری تاریخی مجموعه وجود دارد که باید صورت گیرد.

             

                            

 

چرخ های آسیاب آبی دوباره به حرکت می افتد

وی با اشاره به این که کمبود اعتبارات سازمان میراث فرهنگی استان کرمان امکان رسیدگی و مرمت بسیاری از بناهای تاریخی استان کرمان همانند آسیاب آبی کوهبنان را فراهم نمی کند، از جذب یک سرمایه گذار برای راه اندازی دوباره آسیاب آبی خبر می دهد و می افزاید: با پیگیری های صورت گرفته، فردی خواهان سرمایه گذاری و راه اندازی دوباره این آسیاب شده تا به عنوان یک کاربری گردشگری از آن استفاده کند. موحدی می افزاید: ما برای راه اندازی دوباره این آسیاب با درخواست این سرمایه گذار برای هدایت کردن آب به تنوره آسیاب موافقت کرده ایم و تسهیلاتی را برای راه اندازی آن در نظر گرفته ایم. معاون فنّی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان هم چنین بر لزوم مشارکت مردم منطقه برای راه اندازی دوباره این آسیاب تاریخی تاکید و ابراز امیدواری می کند با چرخش دوباره چرخ های تنها آسیاب آبی فعال استان کرمان یک جاذبه گردشگری دیدنی در منطقه به وجود آید.

 

 

 
 
 1390/06/29 - ٠٨:٥٥       شماره خبر: ٨٢٢     تعداد نمايش: 3599
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1391/05/24 23:43
0
0
دمت گرم حامد جون.
کاربر مهمان
1390/07/02 2:10
0
0
اینکه آقای فرماندار فرموده اند: "در ایام تعطیل حدود 10 الی 15 هزار نفر گردشگر از این آسیاب تاریخی و دیگر مکان های گردشگری کوهبنان دیدن می کنند" به نظرتون اغراق آمیز نیست؟
کاربر مهمان
1390/06/30 16:10
0
1
بله آسیاب ها مظهری از کوشش و صنعت و تجارت به شمار می آمدند. (مثلا پدر من هم به صورت شراکتی درخت سرآسیاب را خریده بودند برای آینده ولی عمر آسیابان محترم کفاف نداد خدا رحمتشون کنه) در خیلی سال پیش این آسیاب ها محل تجمع و رونق اقتصادی و نبض کار کشاورزی و معیشت بوده اند. اگر یاد آن ها زنده بماند ما ممنونیم و از هر اقدامی حمایت می کنیم. با تشکر- مردم دوست
کاربر مهمان
1390/06/29 15:10
0
0
فعلا که همه چی در حد حرفه ... تا بوده از این حرفا بوده و هست. خیلی دلم می خواد یه روز بیایید وایسید جلوی من و بهم بگید دیگه هیچ جا این حرف رو نزنم و بهم آسیاب فعال و شهر پر از گردشگر رو نشونم بدین! "همشهری"
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 84485
بازدید کنندگان امروز: 1336
کل بازدیدکنندگان: 5655765
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/2344 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.