دوشنبه ٢٣ تير ١٣٩٩
پیوندهای ویژه

سایت های ویژه

 

اخبار مهم
افزایش سقف کمک بلاعوض و تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان
کوهبنان قهرمان مسابقات فوتسال پیشکسوتان استان کرمان شد
رکورد استخراج ۳۵۰ تنی ذغالسنگ در معدن کوهبنان
فرمانده جدید نیروی انتظامی کوهبنان معرفی شد
اجرای آیین‌های سنتی 500 ساله عزاداری در کوهبنان
تبلیغات
آب و هوا
weather.ir is down
جغرافیای اقتصادی

جغرافياي اقتصادي کوهبنان

کوهبنان در قديم از لحاظ اقتصادي در بيشتر زمينه ها خودکفا بوده است و حتّي بعضي از محصولات اين منطقه همچون گندم، جو، ارزن، پنـبه، کشک و روغن حيواني به ديگر نقاط صادر شده است که متأسفانه هم اکنون تمامي محصولات فوق جزء واردات کوهبنان مي باشد و کشاورزي اين منطقه به علت خشکسالي و کمبود شديد آب و خشکيدن بعضي از قنوات مانند چماه دچار آسيب و صدمه جدي گرديده و ساکنين جهت امرار معاش مجبور به مهاجرت يا کار در معادن زغال سنگ مي باشند.

عواملي چند در شکل گيري و تکوين شهر کوهبنان نقش داشته که دنبال آن اين عوامل، تعيين کننده اقتصاد شهر بوده است ابتدا شرايط مساعد طبيعي از جمله خاک حاصل خيز و تامين منابع آبي، که شرايط را جهت فعاليت هاي کشاورزي و تامين معيشت مردم فراهم نموده و در سال هاي اخير نيز با قرار گرفتن به عنوان مرکز بخش، از نقش و موقعيت اداري و سياسي برخوردار گرديده است که  عامل مهّمي جهت توسعه شهر محسوب مي گردد.

همچنين بهره برداري از معدن زغال سنگ پابدانا در نزديکي کوهبنان نيز بر اهميّت اقتصادي آن افزوده است. در سال 1357 در طبقه بندي شاغلان، بر حسب گروه هاي عمده فعاليت از 1894 نفر شاغل 10 سال به بالاي اين شهر 45/8% در بخش کشاورزي، 65/40% در بخش صنعت، 47/49% در بخش خدمات و بقيه در ساير گروه هاي عمده اشتغال بکار داشته اند.

کوهبنان زماني شهري بزرگ بوده و بهاباد و حتّي بافـق يزد از توابع آن بوده است. که با تقسيمات کشوري در سال 1355 ش. چند روستاي آن فيض آباد، گوجهـر به بخش راور و چندي قبل به همان علت تعداد ديگري از روستاهاي آن به استان يزد واگذار شد.

مي گويند کوهبنان قديمي بر اثر زلزله به کلّي ويران شده و دليلش را فرورفتگي آب دوچشمه و قسمتي از کوه مي دانند که به پوزه شکسته معروف است.

اهالي کوهبنان در سابق بيشتر به کشاورزي و معدودي نيز به قالي بافي و کارهاي دستي مشغول بوده اند و اکنون صنايع دستي حتّي قالي بافي بدان علت که مردم سرمايه کافي ندارند و توجه جدّي مبذول نگشـته رونق چنداني ندارد و از کارگاه يا کارخانه صنعتي هم در اين محل خبري نيست که از زمان شروع به کار معادن زغال سنگ پابدانا اکثريتي جذب کار در آن معـادن و عدّه اي نيز شاغـل در ادارات محل به طوري که در اکثر دواير دولـتي و حتّـي آموزش و پرورش کم تر نيـروي غيـربومـي ديـده مي شود.

علي رغم سختي معيشت عمومي، مردمي دارد بسيار صبور و بردبار که همواره در صحنه هاي سياسي و مذهبي حضوري فعّـال و آگاهانه از خود نشان داده و در جنگ تحميلي بيش از 90 نفر شهيد گرانقدر جان خويش را فداي اسلام و انقلاب نموده اند.

بخش فعلي کوهبنان داراي حدود 300 پارچه ده و روستا است که دو دهستان (ده علي و جور) متعلق به اين بخش هستند. جمعيّت بخش کوهبنان، حدود 000/30 نفر و جمعيّت شهر کوهبنان، در حدود 000/10 نفر است. کوهبنان داراي آب و هوايي کوهستاني است و جزو مناطق سردسير استان محسوب مي گردد. عمده ترين معادن زغال سنگ استان در منطقه کوهبنان قرار دارند. معادن زغال اين منطقه در زمره غني ترين ذخاير زغال ناحيه جنوب شرقي ايران محسوب مي گردد. مهم ترين مراکز استخراج آن عبارتند از : باب نيـزو، پابدانا، دره گر، هشوني، خمرود و معادن طرز و همکار مي باشد.

جستجو

جستجوی پیشرفته
جستجو در وب
ورود به سایت
نام کاربری:
رمز ورود:
» عضویت «
نظرسنجی
پاسخگویی و رسیدگی مسئولان در برابر تبعات زلزله های اخیر کوهبنان

مطلوب
متوسط
نامطلوب

آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 3760
بازدید کنندگان امروز: 199
کل بازدیدکنندگان: 5630396
بازدیدکنندگان آنلاین: 1
زمان بارگزاری صفحه: 0/1875 ثانیه
استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.